Videá

Stoj na predlaktiach alebo ako si vytvoriť správne návyky

Včera večer som si trochu upratovala v počítači a našla som video, na ktorom sa učím stáť na predlaktiach u nás v záhradke. 😊 Natáčala som ho v apríli tohto roku, a tak spomínam na svoje vtedajšie myšlienkové procesy.
Často si zvyknem listovať knižky majstrov, ktorí učia prácu s telom a rada sa nechávam inšpirovať. Jednou z takýchto pozícií, ktorá ma v tom období zaujala bola rozhodne pozícia škorpión – v klasickej hathajóge nazývaná Vrischikasana.
Keďže tento rok s Maťkom občas cestujeme po Slovensku, zvykneme sa pýtať ľudí, aké pozície by sa chceli naučiť. Už viac krát som počula niekoho vysloviť názov práve tejto pozície. Je to zaiste veľmi lákavé pre viacerých z nás. 😊
Môžem povedať, že moje myšlienky, týkajúce sa tejto pozície sa od apríla až do dnešného dňa rozvinuli. Čo vnímam inak? Uvedomujem si svoje sklony učiť sa veci rýchlo a najlepšie tak, aby vyzerali dobre. 🤷‍♀️ Momentálne študujem stoj na rukách a dôraz kladiem už hlavne na techniku. Moje pokusy nevyzerajú vždy esteticky, taktiež zakaždým nezažívam stav pokojnej mysle a často musím vyjsť z komfortnej zóny, aby som dodržala to, čo som si v ten deň zaumienila. No vnímam to ako cestu vytvárania si správnych návykov.
Keď som sa v apríli učila stoj na predlaktiach, nevedome som si vytvorila zlozvyky, ktoré sa učím nerobiť dodnes. Keď skáčem do stoja na rukách s vystretými nohami, rozkročenými do strán, často sa mi stáva, že sa v oblasti krížov prehýbam. Presne, ako to môžte vidieť na videu. Nemyslím si, že je to nesprávne, ale z hľadiska toho, čo chcem (t.j. zostať stabilne stáť na rukách aspoň minútu s rovným chrbtom a rozkročenými nohami) mi to len pridáva prácu navyše. 😅
Dnes sa snažím byť pozornejšia a s rozvahou sa učiť veci postupne a poriadne. Na rozdiel od toho, ako pri tom vyzerám sa sústredím na to, či dokážem ovládať svoje telo tak, ako si zaumienim.
Skrze rozvahu pohybu sa učím postupne a dôkladne nadobúdať zručnosti, ktoré nie len dobre vyzerajú, ale sú pre mňa a môj rozvoj dlhodobo osožné.

Želám Vám veľa zdaru priatelia. 😊

PS: Samozrejme sa nejako do videa pripojil aj Lesan a ukázal tak svetu svoju zvedavú tvár. 😅