Rozvaha pohybu

Metóda Rozvaha pohybu je nedogmatickou metódou založenou na myšlienke sebarozvoja skrze vlastné telo.

Všetko je v neustálom pohybe. Každá vibrácia je pohyb. Skrze svoj pohyb vyjadrujeme svoj zámer. Rozvaha pohybu preto spočíva v správnom používaní svojho tela pri uskutočňovaní toho zámeru.

Prejavom rozvahy pohybu je správny postoj, zdravie, radosť, ladnosť a rozpúšťanie obmedzení v súlade so silou a vôľou.

Skúsme si naše telo predstaviť ako nástroj. Rovnako ako pre gitaristu je nástrojom gitara, naše telo je našim najbližším nástrojom. Rovnako, ako si gitarista svoju gitaru potrebuje najskôr naladiť, rovnako aj my si potrebujeme naše telá najskôr rozcvičiť, rozohriať a potom môžeme prechádzať od jednoduchších pohybov k tým zložitejším.

Nezáleží na tom, akej ste národnosti, koľko máte rokov, aká je vaša sexuálna orientácia, či aké sú vaše momentálne obmedzenia. Rozvíjať svoje telo skrze vedomý pohyb môže každý.

Učiť sa rozvíjať plný potenciál nášho tela je základnou myšlienkou metódy Rozvaha pohybu.

Učitelia

Matej Jurenka

Matej je popredný slovenský jogín, handbalancer, hudobník a učiteľ na Univerzite vedomého života.

Matej je zakladateľ jogy nekonečného uzla a metódy Rozvaha pohybu, ktorá kombinuje prvky jogy, kalisteniky, akrobacie a bojových umení.

Fotky a videá Matejovej práce s telom nájdete na jeho Instagrame a Flickri.

Veronika Garbanová

Veronika je sprievodkyňa životosprávou rozvážneho postoja, pohybová terapeutka Rozvahy pohybu a učiteľka na Univerzite vedomého života.  

“Rozvahu vnímam ako cestu do svojho stredu, kde skrze rovzvoj vlastných kvalít nadobúdame vnútorný mier. Život je možnosť – príležitosť a namiesto prispôsobovania sa okolnostiam si môžme plniť svoje sny a žiť naplno. Rozvaha pohybu je celostný prístup k človeku, ktorý lieči telo a teší ducha, vďaka čomu život nadobúda hlbší zmysel.”

Veronikinu tvorbu nájdete na jej Instagrame.

Referencie

„Matej, na tvoje cvičenie jogy som sa dostala vo veľmi ťažkom a zložitom období môjho života, celkom náhodou. Hovorí sa, že náhody neexistujú a dnes to viem aj ja potvrdiť…. Som rada, že mi ťa hviezdy priviedli do cesty… Na tvoje hodiny sa teším a sama na sebe vidím, ako ma posúvajú ďalej – fyzicky, aj mentálne.

Som vďačná, že som mala možnosť ťa spoznať. Si vzácny človek.“

Renáta, Detva

„Mateja som vyhľadal pred šiestimi rokmi . Bolo to v čase , keď som zo zdravotných dôvodov ledva chodil a zdvíhal ruky. Pravidelne som k nemu do Prameňa života na Lovinke dochádzal viac ako 3 roky. Doteraz som s ním v blízkom kontakte. Píšem na základe vlastných skúseností.

Od Mateja sa môžeš naučiť predovšetkým to, ako žiť v súlade so sebou samým. Následne v súlade so svojim okolím. Môžeš sa naučiť žiť jógu a pri tom sa naučiť cvičiť jógové cviky, pevný stoj na oboch nohách ( to je asi najpodstatnejšie), na hlave, ruke – ak budeš chcieť…., alebo naozaj ležať a naozaj, naozaj počúvať Matejovu hudbu – lebo to je tiež jóga a život.

Japonské príslovie hovorí, že keď predbehneš majstra, majster patrí znovu do školy. Matej sa dá dobehnúť ťažko, alebo skôr nemá zmysel takto rozmýšľať, lebo on sám stále napreduje – v zručnostiach, vo vedomostiach aj v človečenstve.

Jeho majstrovstvo učiteľa spočíva okrem iného v tom, že sa pri ňom môžeš naučiť, čo považuješ za správne Ty a posúdiť, či je to pre Teba naozaj správne . V cvičení a aj v živote. Je to vzácne. V dnešnom, na informácie chaotickom svete, považujem za dôležité naučiť sa hľadať oporu v sebe a Matej takúto informáciu dokáže sprostredkovať.

PS: Ako si Matej na prísnej vegánskej strave (podľa všeobecných kritérií veľmi chudobnej na bielkoviny a niektoré iné živiny ) a pôstoch udržuje svaly výkonnostného 25 ročného športovca, tomu naozaj nerozumiem, asi je to tiež súčasť majstrovstva života“

Juraj, Banská Bystrica

„Cvičenie pod Matejovim vedením zmenilo moj život navždy! Urobila som obrovské pokroky a som veľmi rada, že som sa vydala práve touto cestou. Začínala som pred 4 rokmi ako úplná začiatočníčka a dnes je zo mňa učiteľka jogy. Veľká vďaka!“

Klaudia, Šanghaj

Menu