Rozvaha pohybu

Metóda Rozvaha pohybu je nedogmatickou metódou založenou na myšlienke sebarozvoja skrze vlastné telo.

Kombinuje prvky jogy, kalisteniky, akrobacie, tanca a bojových umení. Zároveň však vychádza z vyše 20-ročnej vlastnej pohybovej praxe jej zakladateľa Mateja Jurenku.

Všetko je v neustálom pohybe. Každá vibrácia je pohyb. Skrze svoj pohyb vyjadrujeme svoj zámer. Rozvaha pohybu preto spočíva v správnom používaní svojho tela pri uskutočňovaní toho zámeru.

Prejavom rozvahy pohybu je správny postoj, zdravie, radosť, ladnosť a rozpúšťanie obmedzení v súlade so silou a vôľou.

Skúsme si naše telo predstaviť ako nástroj. Rovnako ako pre gitaristu je nástrojom gitara, naše telo je našim najbližším nástrojom. Rovnako, ako si gitarista svoju gitaru potrebuje najskôr naladiť, rovnako aj my si potrebujeme naše telá najskôr rozcvičiť, rozohriať a potom môžeme prechádzať od jednoduchších pohybov k tým zložitejším.

Nezáleží na tom, akej ste národnosti, koľko máte rokov, aká je vaša sexuálna orientácia, či aké sú vaše momentálne obmedzenia. Rozvíjať svoje telo skrze vedomý pohyb môže každý.

Učiť sa rozvíjať plný potenciál nášho tela je základnou myšlienkou metódy Rozvaha pohybu.

Učitelia

Matej Jurenka

Matej Jurenka je popredný slovenský jogín, handbalancer, hudobný terapeut a učiteľ na Univerzite vedomého života.

Matej je tiež zakladateľom metódy Rozvaha pohybu, ktorá kombinuje prvky jogy, kalisteniky, akrobacie, tanca a bojových umení. Venuje sa hudobnej terapii, meditácii, otužovaniu, obrode pôvodného duchovna, skúmaniu ľudskej duše i skúmaniu vedomia. Od roku 2014 žije Matej v nádherných lesoch na strednom Slovensku, kde rozvíja a spravuje centrum Prameň Života.

– strávil 15 rokov v Ázii, z toho žil 7 rokov v čínskom Šanghaji, kde sa živil učením jogy

– má za sebou 3-mesačnú púť po Indických svätých miestach, počas ktorej chodil celý čas bosí a absolvoval ju celé 3 mesiace v úplnej mlčanlivosti

– má za sebou niekoľko výstupov na Himalájske hory vysoké viac ako 6000 metrov nad morom v Indii, v Tibete, Nepále a Bhutáne

– strávil niekoľko mesiacov v amazonských pralesoch s rôznymi šamanmi, absolvoval rôzne šamanské diéty s miestnymi liečivými rastlinami z tamojšej džungle

– žil v Mongolsku v jurte s tamojšími nomádmi

– učil sa jogu v Indii od miestnych jogových majstrov

Viac o Matejovej tvorbe:

Instagram
Flickr

Veronika Garbanová

Verka žije a spravuje meditačné centrum Prameň Života, kde precvičuje Rozvahu pohybu, pôsobí na Univerzite vedomého života, sprevádza ľudí k prebudeniu cez rozjímacie cvičenia, prácu so živlami a životnou silou. Zameriava sa na obrodu pôvodného duchovna, prírodnej mágie a liečiteľstva.

“Rozvahu vnímam ako zlatú strednú cestu, na ktorej sú sily vyrovnané a všetko sa deje v správny čas a na správnom mieste. V živote máme možnosť  výberu – príležitosť, aký postoj k tomu, čo sa deje zaujmeme. Budeme pretláčať svoju vôlu a bojovať, alebo si vyberieme cestu zmierenia, na ktorej žijeme šťastne a s ľahkosťou? Rozvaha pohybu je ucelená náuka, ktorá je príležitosťou vykročiť smerom k zdravej starostlivosti o telo i ducha a rozvoju osobnostných kvalít, vďaka ktorým si môžeme plniť svoje sny a jednoducho žiť svoj život naplno.”

Viac o Verkinej tvorbe:

Instagram

Martin Práznovský

Úroveň: 1. stupeň odbornosti

„Žijem v Hlohovci, kde momentálne aj vyučujem Rozvahu pohybu. Som úspešným absolventom 1. ročníka na Univerzita vedomého života. Prvý krát som mal možnosť zacvičit si s Matejom na jógovom festivale. Cvičenie sa mi páčilo a majstrovstvo, ktoré som v Matejovi videl ma presvedčilo o prijatí nového sprievodcu do života. V cvičení vnímam spojitosť medzi rozvíjaním schopností tela a mojej osobnosti. Rozvaha je schopnosť, ktorá má využitie aj v bežnom živote, kedy dokážem lepšie odhadnúť svoju silu a vôlu. Na začiatku tejto cesty som vôbec netušil, kam ma to povedie, no dnes som za to velmi vdačný. Stal som sa hrdým členom rodiny Rozvahy pohybu a môj život je plný štastia a radosti.“

https://youtu.be/6pqKeuu4mv4

Viac o Martinovi:

Instagram

Referencie

„Matej, na tvoje cvičenie jogy som sa dostala vo veľmi ťažkom a zložitom období môjho života, celkom náhodou. Hovorí sa, že náhody neexistujú a dnes to viem aj ja potvrdiť…. Som rada, že mi ťa hviezdy priviedli do cesty… Na tvoje hodiny sa teším a sama na sebe vidím, ako ma posúvajú ďalej – fyzicky, aj mentálne.

Som vďačná, že som mala možnosť ťa spoznať. Si vzácny človek.“

Renáta, Detva

„Mateja som vyhľadal pred šiestimi rokmi . Bolo to v čase , keď som zo zdravotných dôvodov ledva chodil a zdvíhal ruky. Pravidelne som k nemu do Prameňa života na Lovinke dochádzal viac ako 3 roky. Doteraz som s ním v blízkom kontakte. Píšem na základe vlastných skúseností.

Od Mateja sa môžeš naučiť predovšetkým to, ako žiť v súlade so sebou samým. Následne v súlade so svojim okolím. Môžeš sa naučiť žiť jógu a pri tom sa naučiť cvičiť jógové cviky, pevný stoj na oboch nohách ( to je asi najpodstatnejšie), na hlave, ruke – ak budeš chcieť…., alebo naozaj ležať a naozaj, naozaj počúvať Matejovu hudbu – lebo to je tiež jóga a život.

Japonské príslovie hovorí, že keď predbehneš majstra, majster patrí znovu do školy. Matej sa dá dobehnúť ťažko, alebo skôr nemá zmysel takto rozmýšľať, lebo on sám stále napreduje – v zručnostiach, vo vedomostiach aj v človečenstve.

Jeho majstrovstvo učiteľa spočíva okrem iného v tom, že sa pri ňom môžeš naučiť, čo považuješ za správne Ty a posúdiť, či je to pre Teba naozaj správne . V cvičení a aj v živote. Je to vzácne. V dnešnom, na informácie chaotickom svete, považujem za dôležité naučiť sa hľadať oporu v sebe a Matej takúto informáciu dokáže sprostredkovať.

PS: Ako si Matej na prísnej vegánskej strave (podľa všeobecných kritérií veľmi chudobnej na bielkoviny a niektoré iné živiny ) a pôstoch udržuje svaly výkonnostného 25 ročného športovca, tomu naozaj nerozumiem, asi je to tiež súčasť majstrovstva života“

Juraj, Banská Bystrica

„Cvičenie pod Matejovim vedením zmenilo moj život navždy! Urobila som obrovské pokroky a som veľmi rada, že som sa vydala práve touto cestou. Začínala som pred 4 rokmi ako úplná začiatočníčka a dnes je zo mňa učiteľka jogy. Veľká vďaka!“

Klaudia, Šanghaj