Rozvaha pohybu

Metóda Rozvaha pohybu je nedogmatickou metódou založenou na myšlienke sebarozvoja skrze vlastné telo.

Kombinuje prvky jogy, kalisteniky, akrobacie, tanca a bojových umení. Zároveň však vychádza z vyše 20-ročnej vlastnej pohybovej praxe jej zakladateľa Mateja Jurenku.

Všetko je v neustálom pohybe. Každá vibrácia je pohyb. Skrze svoj pohyb vyjadrujeme svoj zámer. Rozvaha pohybu preto spočíva v správnom používaní svojho tela pri uskutočňovaní toho zámeru.

Prejavom rozvahy pohybu je správny postoj, zdravie, radosť, ladnosť a rozpúšťanie obmedzení v súlade so silou a vôľou.

Skúsme si naše telo predstaviť ako nástroj. Rovnako ako pre gitaristu je nástrojom gitara, naše telo je našim najbližším nástrojom. Rovnako, ako si gitarista svoju gitaru potrebuje najskôr naladiť, rovnako aj my si potrebujeme naše telá najskôr rozcvičiť, rozohriať a potom môžeme prechádzať od jednoduchších pohybov k tým zložitejším.

Nezáleží na tom, akej ste národnosti, koľko máte rokov, aká je vaša sexuálna orientácia, či aké sú vaše momentálne obmedzenia. Rozvíjať svoje telo skrze vedomý pohyb môže každý.

Učiť sa rozvíjať plný potenciál nášho tela je základnou myšlienkou metódy Rozvaha pohybu.

Učitelia

Matej Jurenka

Matej Jurenka je popredný slovenský jogín, sprievodca duše, liečiteľ, zakladateľ Rozvahy pohybu a šíriteľ prírodného duchovna. Venuje sa tiež hudobnej terapii, meditácii, psychológii, otužovaniu, skúmaniu ľudskej podstaty i skúmaniu vedomia. Od roku 2014 žije Matej v lesoch na strednom Slovensku, kde rozvíja a spravuje centrum Prameň Života.

– má za sebou 3 roky štúdia v odbore psychológia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave

– strávil 15 rokov v Ázii, z toho žil 7 rokov v čínskom Šanghaji, kde sa živil učením jogy

– má za sebou 3-mesačnú púť po Indických svätých miestach, počas ktorej chodil bosí a absolvoval ju v úplnej mlčanlivosti

– učil sa jogu v Indii od miestnych jogových majstrov

– má za sebou niekoľko výstupov na Himalájske hory vysoké viac ako 6000 metrov nad morom v Indii, v Tibete, Nepále a Bhutáne

– strávil niekoľko mesiacov v amazonských pralesoch s rôznymi šamanmi, absolvoval šamanské diéty s miestnymi liečivými rastlinami z tamojšej džungle

Viac o Matejovej tvorbe:

Instagram
Flickr

Martin Práznovský

Úroveň: 1. stupeň odbornosti

Martin Práznovský sa venuje Rozvahe pohybu od roku 2018, po 2 rokoch intenzívneho učenia začal túto metódu sám šíriť a sprevádzať ňou dalších ľudí.

Venuje sa tiež dotykovej terapii cez Švédsku olejovú a Shiatsu masáž.

Momentálne žije v Banskej Štiavnici, kde robí pravidelné cvičenia, víkendové pobyty spojené s pohybom, meditáciou a hudobnou terapiou.

Viac o Martinovi:

Instagram

Referencie

„Matej, na tvoje cvičenie jogy som sa dostala vo veľmi ťažkom a zložitom období môjho života, celkom náhodou. Hovorí sa, že náhody neexistujú a dnes to viem aj ja potvrdiť…. Som rada, že mi ťa hviezdy priviedli do cesty… Na tvoje hodiny sa teším a sama na sebe vidím, ako ma posúvajú ďalej – fyzicky, aj mentálne.

Som vďačná, že som mala možnosť ťa spoznať. Si vzácny človek.“

Renáta, Detva

„Mateja som vyhľadal pred šiestimi rokmi . Bolo to v čase , keď som zo zdravotných dôvodov ledva chodil a zdvíhal ruky. Pravidelne som k nemu do Prameňa života na Lovinke dochádzal viac ako 3 roky. Doteraz som s ním v blízkom kontakte. Píšem na základe vlastných skúseností.

Od Mateja sa môžeš naučiť predovšetkým to, ako žiť v súlade so sebou samým. Následne v súlade so svojim okolím. Môžeš sa naučiť žiť jógu a pri tom sa naučiť cvičiť jógové cviky, pevný stoj na oboch nohách ( to je asi najpodstatnejšie), na hlave, ruke – ak budeš chcieť…., alebo naozaj ležať a naozaj, naozaj počúvať Matejovu hudbu – lebo to je tiež jóga a život.

Japonské príslovie hovorí, že keď predbehneš majstra, majster patrí znovu do školy. Matej sa dá dobehnúť ťažko, alebo skôr nemá zmysel takto rozmýšľať, lebo on sám stále napreduje – v zručnostiach, vo vedomostiach aj v človečenstve.

Jeho majstrovstvo učiteľa spočíva okrem iného v tom, že sa pri ňom môžeš naučiť, čo považuješ za správne Ty a posúdiť, či je to pre Teba naozaj správne . V cvičení a aj v živote. Je to vzácne. V dnešnom, na informácie chaotickom svete, považujem za dôležité naučiť sa hľadať oporu v sebe a Matej takúto informáciu dokáže sprostredkovať.

PS: Ako si Matej na prísnej vegánskej strave (podľa všeobecných kritérií veľmi chudobnej na bielkoviny a niektoré iné živiny ) a pôstoch udržuje svaly výkonnostného 25 ročného športovca, tomu naozaj nerozumiem, asi je to tiež súčasť majstrovstva života“

Juraj, Banská Bystrica

„Cvičenie pod Matejovim vedením zmenilo moj život navždy! Urobila som obrovské pokroky a som veľmi rada, že som sa vydala práve touto cestou. Začínala som pred 4 rokmi ako úplná začiatočníčka a dnes je zo mňa učiteľka jogy. Veľká vďaka!“

Klaudia, Šanghaj